MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Neděle 21. července 2024

JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2008

Tisková zpráva
Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice

1. 8. - 3. 8. 2008
Rožnov pod Radhoštěm
První víkend v srpnu budou ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm opět znít líbezné i temperamentní slovenské melodie. Od 1. do 3 srpna se tam totiž uskuteční jubilejní 10. ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2008, jehož hlavními pořadateli jsou Obec Slovákov v České republice, Folklorní sdružení Púčik z Brna, Folklorní sdružení České republiky a Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Záštitu nad festivalem i letos převzali ministr kultury ČR Václav Jehlička, minister kultúry SR Marek Maďarič a hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš.
Na festivalu se představí 25 folklorních souborů (což představuje na 800 účinkujících) - především z České republiky, které se věnují jevištnímu zpracování slovenských lidových písní, tanců a melodií. Jako hosté vystoupí soubory ze Slovenska, ale také krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Maďarska, Řecka, Ruska a Ukrajiny a kolektivy, které u nás reprezentují jiné národnostní menšiny.
V pátečním zahajovacím programu "Z maľovanej truhlice" přivítají ve skanzenu zúčastněné soubory, hosty i všechny návštěvníky letošního jubilejního ročníku dva vojenské folklorní soubory: domácí Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna a jeho slovenský protějšek Vojenský folklórny súbor Jánošík ze Zvolena. V areálu Dřevěného městečka se potom všichni účastníci festivalu i další zájemci o lidovou hudbu, píseň, tanec a dobrou náladu sejdou již tradičně "Pri hudákoch".
Živou pozvánkou bude sobotní dopolední Roztančené náměstí a krojovaný průvod všech účinkujících nazvaný "Rieka radosti", který bude mířit z náměstí T. G. Masaryka do Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě - na Komorní amfiteátr, kde se každý kolektiv krátce představí. Ve 14 hodin bude samostatný program nazvaný "Zahrajme sa" patřit dětským folklorním souborům. Potom už se budou na pódiu Komorního amfiteátru střídat naše i zahraniční kolektivy. Jeden ze sobotních programů nazvali jeho tvůrci "Žijeme v jednej zemi" a představí se v něm zástupci národnostních menšin žijících v naší republice (kromě Slováků to letos budou např. Řekové, Rusíni a Rusi). K nejatraktivnějším budou určitě patřit programy "Od Tatier k Šumave" - v něm budou společně účinkovat folklorní soubory z České republiky a Slovenska - a "Hostia naši milí" - v němž se představí slovenské krajanské soubory. I v letošním roce proběhne, a to již poosmé, populární mezinárodní klání v činnosti, která byla v minulosti výsadou hospodyněk, "Mistrovství Valašského království ve stloukání másla", spojené se zábavným programem "Od buka do buka", v němž se v dovednostním i žertovném zápolení setkají Jánošíci a Jánošíkovci z Čech, Moravy, Slovenska i ze světa. Pro diváky je připraven i slavnostní program věnovaný 10. ročníku MFSF Jánošíkov dukát, v němž se představí všechny soubory, které ve svém názvu nesou jméno slavného zbojnického kapitána. Zbojnická tematika, odvaha, ale i láska v lidové písni a tanci - to bude sobotní program "JÁNOŠÍK, JÁNOŠÍK", který začne ve 22,30 hodin.
Pro ty hudby a tance chtivé návštěvníky, kteří se přijedou nejenom podívat, ale třeba se i něčemu přiučit, je na sobotní poledne připravena "Fujarôčka moja" aneb malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru, píšťalky a koncovky bude vyučovat zkušený výrobce muzikant a pedagog Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre) a "Živá klenotnica" - malá škola tanců z Terchové (pod pedagogickým vedením Lucie Fabišikové z Brna).
V neděli bude pódium patřit jak programu cimbálových muzik a lidových hudeb, tak i letošním jubilantům a jejich gratulantům. Třídenní setkání souborů, folkloristů a milovníků slovenského lidového umění vyvrcholí v neděli 3. srpna v 15 hodin slavnostním galakoncertem nazvaným "Z rodného kraja".
Součástí festivalu bude také jarmark lidových řemesel. Předvedení tradiční lidové umělecké výroby bude pro všechny návštěvníky určitě atraktivním obohacením festivalových dnů. Poskytne jim přímo na místě příležitost vidět na vlastní oči pracovat opravdové mistry lidového řemesla a třeba si i některou z činností svýma vlastníma rukama vyzkoušet, anebo si alespoň odvézt domů některý z krásných uměleckých předmětů.
A na své si jistě přijdou i gurmáni, protože v průběhu celého festivalu budou v areálu dřevěného městečka - v hostinci Na posledním groši a ve Vaškově hospodě - probíhat dny slovenské, maďarské, polské, slovenské a české kuchyně.
Mezinárodní festival slovenského folkloru Jánošíkov dukát 2008 se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Bratislava, Matice slovenské, Zlínského kraje, Svetového združenia Slovákov v zahraničí a Města Rožnov pod Radhoštěm a FoS ČR.
Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Radio Proglas, Korene - 1. slovenský časopis v ČR, Folklor - časopis FoS ČR, , Haló noviny, On-line rádio Janko Hraško, Mediatel Zlaté stránky a Dětská tisková agentura.
Významnými partnery jsou také Ochranný svaz autorský Praha, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, TG TISK Lanškroun, Folklórna únia na Slovensku, Národné osvetové centrum Bratislava, Folklorní sdružení Jánošík Brno, Klub českých turistů, ACR Alfa, vody Kaskáda, infocentrum Borovice či Ceská centrále cestovního ruchu.
Přijměte naše pozvání na tento jedinečný svátek slovenského folkloru v České republice.

Vlastimil F a b i š i k
ředitel MFSF Jánošíkov dukát

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: MFSF Jánošíkov dukát
Zveřejněno 22.07.2008 v 14:55 hodin