MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Čtvrtek 18. dubna 2024

6. JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2004 - Ohlédnutí

Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice
Rožnov pod Radhoštěm
30. července až 1. srpna 2004
V průběhu celého víkendu ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm opět zněly líbezné i temperamentní slovenské melodie. Od 30. července do 1. srpna se tam totiž uskutečnil již 6. ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2004, jehož hlavními pořadateli jsou Obec Slováků v České republice, Folklorní sdružení Púčik z Brna a Folklorní sdružení České republiky. Záštitu nad festivalem i letos převzali ministr kultury ČR Pavel Dostál a minister kultúry SR Rudolf Chmel.
Na festivalu se představilo 16 folklorních souborů - především z České republiky, které se věnují jevištnímu zpracování slovenských lidových písní, tanců a melodií. Jako hosté vystoupily soubory ze Slovenska Podpoľanec z Detvy, Očovan z Očové, DFS Zornička ze Zvolena a DFS Prvosienka z Bratislavy, ale také krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Maďarska soubor Rozmarín z Veňarca a z Polska folklorní soubor Zelený Javor z Krempach.
Představily se také kolektivy, které u nás reprezentují jiné národnostní menšiny. Za polskou menšinu to byl FS Bystrytza z Bystřice nad Olší, romskou menšinu zastupoval taneční soubor Balvaj ze Vsetína. Z Brna přijeli folklorní soubor Kytka z bulharské menšiny a soubor Tiszavirág zastupující maďarskou menšinu.
V pátečním zahajovacím programu "Vitajte u nás" přivítal ve skanzenu zúčastněné soubory, hosty i všechny návštěvníky letošního ročníku domácí folklorní soubor Soláň se svými tanečníky z Rožnova pod Radhoštěm a folklorní soubor Malá Jasénka ze Vsetína. V areálu Dřevěného městečka se potom všichni účastníci festivalu i další zájemci o lidovou hudbu, píseň, tanec a dobrou náladu sešli "Pri hudákoch".
Sobotní dopoledne bylo živou pozvánkou na Roztančeném náměstí, po kterém následoval krojovaný průvod všech účinkujících. Ve 14,00 hodin proběhl samostatný program nazvaný "Zahrajme sa" a ten patřil dětským folklorním souborům a potom se už na pódiu Komorního amfiteátru střídaly naše i zahraniční kolektivy. Jeden ze sobotních programů nazvali jeho tvůrci "Žijeme v jednej zemi" a představili se v něm zástupci národnostních menšin žijících v naší republice (kromě Slováků to letos byli Bulhaři, Poláci, Maďaři a Romové). I v letošním roce proběhlo populární mezinárodní klání v činnosti, která byla v minulosti výsadou hospodyněk, a to "Mistrovství Valašského království ve stloukání másla", spojené se zábavným programem "Od buka do buka", v němž se v dovednostním i žertovném zápolení setkali Jánošíci z Čech, Moravy i Slovenska. Před zaplněným Komorním amfiteátrem se divákům představilo 5 dívčích dvojic z pěti zemí (Bulharsko, Maďarsko, Polsko, Slovensko a Česko) které se pustily do boje se smetanou, aby jejich výsledný produkt v podobě velké hroudy másla byl co největší. Na 4. ročníku mistrovství Valašského království ve stloukání másla si vítězství odneslo družstvo z Maďarska kterému se podařilo utlouct 1,73 kg másla. Při setkání Jánošíků si titul nejzdatnější Jánošík odnesl Marian Jánošík z Trančianských Stankoviec. Život v drsném kraji, valašská kultura, krásné kroje a jedinečné mužské "rozkazovačky" - to vše zaznělo v tématickém programu "Z poza vrch Poľany", v pozdních hodinách sobotního večera.
Hudby a tance chtiví návštěvnící, kteří přijeli na Jánošíkov dukát se mohli přiučit ve hře na pastýřské hudební nástroje na fujaru, píšťalky a koncovky kterou vyučoval zkušený výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre. S velkým ohlasem se letos setkala malá taneční škola cikánských tanců pod pedagogickým vedením Ervína Vargy z Bratislavy
V neděli patřila pódia jak programu cimbálových muzik a lidových hudeb, tak i letošním jubilantům a jejich gratulantům 55 let činnosti brněnského Vysokoškolského souboru lidových písní a tanců Poľana z Brna a 15 let folklorního souboru Zelený Javor z Polska. Třídenní setkání souborů, folkloristů a milovníků slovenského lidového umění vyvrcholilo v neděli 1. srpna v 15 hodin slavnostním galaprogramem nazvaným "Z rodného kraja".
Součástí festivalu byl také jarmark lidových řemesel. Předvedení tradiční lidové umělecké výroby bylo pro všechny návštěvníky atraktivním obohacením. Návštěvníci měli možnost přímo na místě vidět na vlastní oči pracovat opravdové mistry lidového řemesla a některou z činností si mohli i vyzkoušet svýma vlastníma rukama, anebo si alespoň odvézt domů některý z krásných uměleckých předmětů.
A na své si přišli i gurmáni, protože v průběhu celého festivalu probíhaly v hostinci Na posledním groši dny slovenské, maďarské, polské a české kuchyně.
Akce probíhá v rámci Dnů tradiční kultury a je podpořena fondem V4.
Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Radio Proglas, Koreňe 1 slovenský časopis v ČR a Dětská tisková agentura. Významným partnerem je také Ochranný svaz autorský Praha, CAC Leasing, a.s. Praha, Sdružení Tradice ČR, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, TON Bystřice p.H., Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, CS aqua s.r.o., a TG TISK s.r.o. Lanškroun.

Zpracoval: Dr. Vlastimil Fabišik
ředitel MFSF Jánošíkov dukát

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: MFSF Jánošíkov dukát
Zveřejněno 16.08.2004 v 07:32 hodin