MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Úterý 3. srpna 2021

TISKOVÁ ZPRÁVA JD 2019

Tisková zpráva Tisková zpráva Tisková zpráva

Slovenský folklor ve Valašském muzeu v přírodě
2. – 4. srpna 2018 Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Jánošíkov dukát z.s., Obec Slovákov v Českej republike, Folklorní spolek Púčik z Brna, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Svetové združenie Slovákov v zahraničí a město Rožnov pod Radhoštěm pořádají v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě 2. – 4. srpna 2019 již XXI. Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2019 – jediný menšinový festival u nás, věnovaný slovenské lidové kultuře.
Záštitu nad letošním festivalem převzali předseda vlády České republiky Andrej Babiš, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Ján Varšo a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.
V rožnovském Dřevěném městečku vystoupí dvacet šest folklorních souborů a skupin jak z České republiky, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, tak špičkové soubory a sólisti ze Slovenska a také slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Maďarska, Polska a Srbska, soubory jiných národnostních menšin žijících v ČR budou letos zastupovat Rusíni.
Ve výstavních prostorách Sušáku bude od pátku probíhat autorská výstava Vladimíra Lindera, slovenského fotografa žijícího v Kanadě, nazvaná EMÓCIE GOTIKY Z BAZILIKY SVÄTÉHO JAKUBA V LEVOČI.
Celý festival v pátek večer zahájí folklorní klub Fogáš z Ostravy a folklorní skupina Bacúšan z obce Bacúch společným autorským programem NA HOREHRONÍ TAK… NA GEMERI PRI TANCI je sobotní celovečerní program zaměřený na region Gemer, ještě předtím ale návštěvníky čeká program dětských folklorních souborů Zahrajme sa…, tradiční program Od Tatier k Šumave, v němž se představí soubory z České republiky, které uchovávají a prezentují lidové tance, písně a melodie svých předků – Slováků, a program krajanských slovenských souborů a zástupců minorit Aký kraj, taký mrav. V programové nabídce je i letos Detský dvor – nebo chcete-li malé krátkodobé „odkladiště“, kde, zatímco rodiče budou sledovat své oblíbené programy, jejich děti se zabaví a mohou se něčemu přiučit v dětských dílničkách, ozdobit si třeba perník, zajezdit si na dřevěných koloběžkách, anebo zkusit si chodit na chůdách, navíc zde pro ně bude připravena i malá školička tance.
V programu festivalu návštěvníci tradičně najdou také řadu zábavných a soutěžních pořadů: ať už je to 19. mezinárodní Mistrovství Valašského království ve stloukání másla, spojené se soutěží jmenovců slavného zbojníka – Jánošíků z Čech, Moravy, Slovenska i ze světa, dále Malá škola hry na pastýřské hudební nástroje – na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce, muzikant a pedagog Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre, anebo Malá škola gemerských tanců pod vedením tanečních pedagogů souboru Haviar a souboru Borostyán.
V neděli určitě zaujme program pro muzikantské labužníky nazvaný Naladenô? a všichni účinkující, hosté i diváci se s XXI. ročníkem MFSF Jánošíkov dukát rozloučí na galakoncertu Z rodného kraja.
I na jarmarku lidových řemesel, který je neoddělitelnou součástí festivalu, mohou zájemci nejen pozorovat mistry lidového řemesla přímo při práci, ale třeba si i některou z činností sami vyzkoušet.
Letošní MFSF Jánošíkov dukát věnuje jako poděkování městu Rožnov pod Radhoštěm dárek v podobě programu DUKÁT MESTU v sobotu dopoledne na Masarykově náměstí.
„Jánošíkov dukát patří dnes mezi významné festivaly nejenom v rámci Zlínského kraje, ale i celé republiky. Přijměte už pojednadvacáté pozvání do nádherného prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na jedinečný svátek slovenského folkloru,“ zve ředitel festivalu Vlastimil Fabišik.

Festival se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Zlínského kraje, Jihomoravského kraje, Města Rožnov pod Radhoštěm, Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Fondu na podporu umenia SR, Nadace Agrofert, společnosti Váhala, s. r. o. a Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Významnými partnery jsou Svetové združenie Slovákov v zahraničí, Ochranný svaz autorský, Slovenský institut v Praze, Vinařství Nešpor a Rajský, Garmet Rožnov pod Radhoštěm, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, TG tisk Lanškroun, Slovak World Network a Folklórna únia na Slovensku.

Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Česká televize, Rozhlas a televízia Slovenska, Radio Proglas, TV NOE, Studio VEMORI Ostrava, KORENE – 1. slovenský časopis v ČR, Rádio JankoHraško.sk a Rádio Slovakia International.Kontakt:
Vlastimil Fabišik
ředitel festivalu
Tel. +420 603 445 279, +420 724 716 651
E-mail: fabisik@atlas.cz
www.janosikovdukat.cz