MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Čtvrtek 20. června 2024

TISKOVÁ ZPRÁVA JD 2022

Tisková zpráva Tisková zpráva Tisková zpráva

Slovenský folklor ve Valašském muzeu v přírodě
5. – 7. srpna 2022 Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj


Jánošíkov dukát z.s., Obec Slovákov v Českej republike, Folklorní spolek Púčik z Brna, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Svetové združenie Slovákov v zahraničí a město Rožnov pod Radhoštěm pořádají v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě 5. – 7. srpna 2022 již XXIII. Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2022 – jediný menšinový festival u nás, věnovaný slovenské lidové kultuře.
Záštitu nad letošním festivalem převzali predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Milan Ján Pilip a hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.
V rožnovském Dřevěném městečku vystoupí sedmnáct folklorních souborů a skupin jak z České republiky, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, tak špičkové soubory a sólisti ze Slovenska a také slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Maďarska, Rumunska a Srbska, soubory jiných národnostních menšin žijících v ČR budou letos zastupovat Rusíni a Bulhaři.
Ve výstavních prostorách Sušáku bude od pátku probíhat výstava fotografií SLOVENSKO ČAROVNÉ (Igor Čombor, Ivan Kenéz a Ľubomír Schmida).

Celý festival v pátek večer zahájí Muzika Milana Rendoša z Košic autorským programem A TI, HUDAK, ŠUMŇE HRAJ .

Zveme nás na hudebně taneční obrázky Harmoňija hrala z regionů Abov a Zemplín v sobotu večer, ale ještě předtím na návštěvníky čeká program dětských folklorních souborů Zahrajme sa…, tradiční program Od Tatier k Šumave, v němž se představí soubory z České republiky, které uchovávají a prezentují lidové tance, písně a melodie svých předků – Slováků, a program krajanských slovenských souborů a zástupců minorit Aký kraj, taký mrav. V programové nabídce je i letos Detský dvor – nebo chcete-li malé krátkodobé „odkladiště“, kde, zatímco rodiče budou sledovat své oblíbené programy, jejich děti se zabaví a mohou se něčemu přiučit v dětských dílničkách, ozdobit si třeba perník, zajezdit si na dřevěných koloběžkách, anebo zkusit si chodit na chůdách, navíc zde pro ně bude připravena i malá školička tance.
V programu festivalu návštěvníci tradičně najdou také řadu zábavných a soutěžních pořadů: ať už je to 20. mezinárodní Mistrovství Valašského království ve stloukání másla, spojené se soutěží jmenovců slavného zbojníka – Jánošíků z Čech, Moravy, Slovenska i ze světa, dále Malá škola hry na pastýřské hudební nástroje – na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce, muzikant a pedagog Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre, anebo Malá škola abovských tanců pod vedením tanečních pedagogů Martina a Kataríny Topoľovských z Košic.
V neděli určitě zaujme program pro muzikantské labužníky nazvaný Naladenô? a všichni účinkující, hosté i diváci se s XXIII. ročníkem MFSF Jánošíkov dukát rozloučí na galakoncertu Z rodného kraja.
I na jarmarku lidových řemesel, který je neoddělitelnou součástí festivalu, mohou zájemci nejen pozorovat mistry lidového řemesla přímo při práci, ale třeba si i některou z činností sami vyzkoušet.


„Jánošíkov dukát patří mezi významné festivaly nejenom v rámci Zlínského kraje, ale i celé republiky. Přijměte už třiadvacáté pozvání do nádherného prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na jedinečný svátek slovenského folkloru,“ zve ředitel festivalu Vlastimil Fabišik.


Festival se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Zlínského kraje, Města Rožnov pod Radhoštěm, Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Významnými partnery jsou Svetové združenie Slovákov v zahraničí, Ochranný svaz autorský, Slovenský institut v Praze, Vinařství Nešpor a Rajský, Garmet Rožnov pod Radhoštěm, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, Slovak World Network a Folklórna únia na Slovensku.
Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Česká televize, Rozhlas a televízia Slovenska, Radio Proglas, TV NOE, KORENE – 1. slovenský časopis v ČR, Rádio JankoHraško.sk a Rádio Slovakia International.


Kontakt:
Vlastimil Fabišik
ředitel festivalu
Tel. +420 603 445 279, +420 724 716 651
E-mail: vlastimil.fabisik@janosikovdukat.cz
www.janosikovdukat.cz